Drewno to bez dwóch zdań wyjątkowy materiał budowlany. Na całym świecie można zobaczyć niezliczoną ilość drewnianych budynków, które powstały nawet setki lat temu. Natomiast w dzisiejszych czasach, popularność tego materiału nie zwalnia tempa, a głównym powodem są unikalne właściwości oraz zalety drewna. Przede wszystkim, wiele osób wybiera ten materiał na dom, ponieważ jest ekologicznym naturalnym surowcem, nie wytwarzanym w procesie produkcyjnym. Ponadto, posiada niezwykłe właściwości termoizolacyjne, jest tanie, szybkie w budowie – i można tak wymieniać w nieskończoność. Jednak zanim zdecydujesz się na budowę domu drewnianego, są pewne szczegóły o drewnie, które musisz poznać, aby Twój zainwestowany czas i pieniądze nie poszły na marne.

Przede wszystkim, warto jest wiedzieć, że drewno stale się porusza. Dzieje się tak z powodu zmian wilgotności, dlatego powinno mieć ono czas na aklimatyzację. Zawsze trzeba doliczać parę centymetrów więcej do drewnianych ścian, aby umożliwić im swobodny ruch. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób unikniesz pojawienia się poważnych uszkodzeń, jak pękanie i kurczenie się drewna, co w konsekwencji prowadzi do kosztownych napraw.

Kolejną sprawą są słoje drewna. Wiele osób ma mylne wyobrażenie o jego strukturze, uważając, że każdy rodzaj jest taki sam – to duży błąd. Prawda jest taka, że każde drewno różni się od siebie pod względem słojów. Niezwykle ważne jest, aby zwracać na to uwagę, ponieważ jego słoje mogą mieć duży wpływ na końcowy projekt. Przed procesem budowy domu należy pamiętać, że słoje drewna są prawdopodobnie najważniejszą jego częścią, ponieważ decydują o wytrzymałości i fakturze materiału.

Jednak nie tylko same słoje są niezwykle istotne, jeśli chodzi o budowę takich konstrukcji jak dom drewniany. Równie ważny jest sposób cięcia drewna, ponieważ określa, jak bardzo może się ono skurczyć, gdy zmienia się poziom wilgoci. Można wymienić trzy rodzaje cięcia : piłowanie na płasko, cięcie szczelinowe, ćwiartowanie. Zarówno cięcie szczelinowe, jak i ćwiartowanie sprawiają, że deska jest niezwykle stabilna i nie kurczy się aż tak bardzo. Natomiast, w przypadku piłowania na płasko, deski są zdecydowanie bardziej podatne na kurczenie się.

Ponadto, podczas przygotowywania drewna ważne jest, aby wziąć pod uwagę ciśnienie barometryczne – to nic innego jak zmiany atmosferyczne. Należy pamiętać, że nagłe zmiany ciśnienia wpływają na ilość wilgoci w powietrzu. Jeśli deski są cięte przy niskim ciśnieniu i dużej wilgoci w powietrzu, a następnego dnia ciśnienie się zmienia i jest wysokie, a powietrze suche, to nagle deski mogą być za krótkie, ponieważ pod wpływem tych zmian nastąpiło kurczenie się materiału.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest świadomość, że różne gatunki drewna mają również różne właściwości. Niektóre z nich cechują się większą odpornością na wodę, a inne mniej. Ale najbardziej odpornym na wpływy pogody drewnem jest cyprys. Jest on uważany za jeden z najtrwalszych gatunków drewna odpornych na warunki atmosferyczne. Ponadto, zawiera naturalny olejek zwany cyprysem, który odstrasza owady i zapobiega gniciu.

Jeśli, jednak czujesz, że powyższe kwestie za bardzo Cię przerastają, ale marzysz o posiadaniu domu z drewna, to chyba najlepszym wyjściem jest wybór najlepszego na rynku dostawcy konstrukcji drewnianych, który wykona całą tę żmudną pracę za Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *