Gdy już wybudujesz swój wymarzony dom z drewna, pojawi się wiele pytań. Czy mogę w nim spędzać czas nawet zimą? Czy drewno to trwały materiał? Jak zadbać o drewnianą elewację? – aż w końcu dochodzisz do pytania – Czy mogę pomalować swój drewniany dom? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: TAK. W rzeczywistości nie tylko możesz pomalować swój dom z drewna, ale powinieneś to zrobić. Nie tylko wzmocni to walory estetyczne, ale również wpłynie na ogólną trwałość budynku.

Malowanie domu z drewna: doskonały pomysł

Bez wątpienia, kwestia zapewnienia maksymalnej trwałości elewacji domu interesuje prawie wszystkich właścicieli domów drewnianych. Jednym ze sposobów na utrzymanie drewna w nienagannej kondycji jest właśnie pomalowanie budynku farbą. Taka powłoka będzie tworzyła barierę ochronną, zabezpieczając dom przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że to bardzo ważne, ponieważ żaden inny materiał budowlany nie jest w tak dużym stopniu podatny na zmiany w pogodzie. Nadmierne słońce, obfity deszcz, czy silny wiatr – to wszystko niszczy strukturę drewna prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń. Natomiast, wysokiej jakości farby elewacyjne mogą zapewnić żywotność malowanych elewacji nawet do 20 lat, a Ty będziesz mógł cieszyć się z doskonałej kondycji swojego drewnianego domu.

Jaką farbę wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele produktów do malowania drewna, ale nie będąc ekspertem nie zawsze wiesz, który środek będzie najlepszy. Do wyboru są transparentne, jak i matowe farby. Jednak każdy specjalista zgodzi się, że najbardziej polecane środki ochronne to lakiery barwione. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ zawarte w takich produktach pigmenty (cząsteczki koloru) znacznie lepiej zabezpieczają strukturę drewna przed promieniowaniem UV, które jest dla tego naturalnego materiału bardzo niebezpieczne – prowadzi do ciemnienia drewna, a następnie do jego rozkładu. Dlatego tak ważną rolę pełnią pigmenty, im więcej ich jest w danym produkcie, tym wolniej starzeje się drewno. Krótko mówiąc, im mocniejszy jest kolor farby do drewna, tym lepiej drewno jest chronione przed słońcem, a sam budynek staje się trwały. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o domki letniskowe, które zazwyczaj buduje się w najbardziej nasłonecznionych miejscach.

Warunki pogodowe do malowania domu z drewna:

Drewno to naturalny materiał, więc nie powinno nikogo dziwić, że nie można malować drewnianej elewacji, kiedy tylko się chce. Przed rozpoczęciem procesu malowania należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Pochmurny letni dzień to idealna pogoda do malowania;
  • Wilgotność powietrza powinna wynosić mniej niż 80%;
  • Temperatura powierzchni przez cały okres malowania nie powinna być wyższa niż + 30°C i niższa niż + 5°C;
  • Proces malowania należy powtarzać regularnie, najlepiej co 2-5 lat w zależności od kondycji elewacji;
  • Powierzchnia materiału musi być sucha. Im mniej wody jest zawarte w drewnie, tym lepsze i dłuższe będą efekty malowania.

Ważna wskazówka: Pamiętaj jednak, aby nie malować swojego domu z drewna samodzielnie, jeśli nie masz czasu, narzędzi, umiejętności i wytrzymałości do wykonania tej pracy. W zależności od wielkości i wysokości Twojego domu oraz stanu istniejącej elewacji, samodzielne przygotowanie i malowanie może być żmudną, trudną pracą. Natomiast, jeśli czujesz się przygotowany zarówno fizycznie, jak i psychicznie oraz masz odpowiedni sprzęt i produkty, to nic nie stoi na drodze, żebyś zrobił to sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *