Większość czworonogów, szczególnie tych, które wychodzą na spacer natura obdarzyła grubym, puszystym futrem. Jednak nie wszystkie psiaki są w stanie, mimo futra, skutecznie chronić się przed zimowym chłodem. Po pierwsze dlatego, że są dosyć małe, po drugie ważna jest przede wszystkim grubość ich podszerstka. To wewnętrzna część futra, której pewne rasy są praktycznie pozbawione. Dlatego mając psa, który ma raczej gładką, jednolitą sierść warto zabezpieczyć go przed zimnem na spacerach – dotyczy to psów każdej rasy. Jeśli widać, że pupilowi jest po prostu zimno, nie warto się długo zastanawiać i po prostu zapewnić mu cieplejsze odzienie.

Czy każdy pies potrzebuje ubranka?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że niektóre psy nie potrzebują zabezpieczenia w postaci ubrania. Ich sierść jest przystosowana do niskich temperatur, opadów czy wilgoci. Grubsza warstwa futra sprawia, że ich ciało się nie wychładza – dlatego ubieranie ich jeszcze dodatkowo w ubrania dla psa byłoby gorszym wyborem niż pozostawienie ich bez niczego. Lepszym rozwiązaniem jest zabranie ich w odpowiednim czasie do groomera, aby przygotował ich futro do zbliżającej się zimy. Ubrania dla psa przydadzą się zwierzakom mniejszym, o krótkiej sierści, i takim, które oryginalnie pochodzą z cieplejszych obszarów globu. Szczególnie podatne na wychłodzenie są psy drobne w budowie: mopsy, miniaturowe buldożki czy chihuahua krótkowłose. Psy takich ras powinny być dodatkowo dogrzewane, a w okresie zimowym można maksymalnie skrócić ich spacery na zewnątrz. Należy również zwracać baczną uwagę na swojego pupila – niekiedy sygnalizuje on, że jest mu niewygodnie lub wymaga ogrzania czy powrotu do cieplejszego domu – szczególnie jeśli spacery odbywają się w dni mroźniejsze, w godzinach wieczornych lub wczesnym rankiem. Znając swojego pupila warto odpowiadać na jego preferencje i potrzeby.

 

Ubrania dla psa – jak wybrać odpowiednie?

Na rynku można znaleźć coraz większą liczbę producentów ubrań dla psa. Ze względu na coraz większą świadomość właścicieli pupilów rynek jest jeszcze nienasycony. Stroje dla piesków mają pełnić przede wszystkim funkcję użytkową – wygląd zewnętrzny powinien stanowić cechę drugorzędną. Oczywiście można zakupić piękne stroje, ale należy pamiętać by były dla psiaka wygodne i ogrzewały go w sposób skuteczny. Szukając odpowiedniego ubranka trzeba kierować się rozmiarem psa w kłębie oraz jego długością. Producenci zazwyczaj przygotowują kilka wariantów rozmiarowych, aby każdy pupil znalazł coś dopasowanego. W ostateczności można również zamówić ręcznie szyte ubrania dla psa dopasowane wymiarem.

 

Czy do ubrania warto zakładać pieskowi buciki?

W zimie należy również szczególnie dbać o psie łapki. To one są narażone najbardziej na kontakt z zimnym podłożem. Pamiętajmy, że poduszki łapek nie są osłonięte sierścią. Okropny wpływ na kondycję łapek ma wszędzie wysypywana sól, popiół i inne substancje służące do rozpuszczania śniegu. Buciki dla psa mogą być wtedy funkcjonalne, jeśli zaś nie jest możliwe ich założenie należy pielęgnować łapki przy pomocy wazeliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *