Jogging staje się coraz popularniejszą formą aktywności, a jeśli i Ty pokochałaś tę aktywność – potrzebujesz odpowiedniego stroju, w tym również obuwia. Dziś kilka słów o tym, jakie buty będą najlepsze do biegania.

Co to znaczy najlepsze?

Zastanówmy się najpierw, co właściwie oznacza sformułowanie “najlepsze buty do biegania damskie”? W końcu każda z nas ma nieco inne wymagania – jak zatem wybrać coś, co będzie najlepszą opcją dla wszystkich?

Zła wiadomość jest taka, że nie da się wybrać w 100% najlepszych butów, które będą odpowiadać każdej kobiecie. Dobra jest taka, że można wskazać, jakie cechy powinny posiadać buty do biegania damskie, i na tej podstawie wybierać model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania – zarówno te wizualne, jak i techniczne.

Weź pod uwagę rodzaj nawierzchni, po której biegasz

Nie bez znaczenia podczas wyboru sportowego obuwia dla biegacza jest również to, czy biegasz po asfalcie, czy raczej preferujesz nie do końca równe, leśne ścieżki. Jeśli Twoje trasy obejmują raczej proste, ale twarde drogi asfaltowe – nie masz się czym martwić: właściwie każde damskie buty do biegania będą odpowiednim wyborem. Jednak jeżeli trasy, po których zazwyczaj biegasz są bardziej wymagające, a podłoże jest trudne i nierówne – musisz odpowiednio zabezpieczyć stopy. Nawet niepozornie nieduża nierówność terenu czy dziura w ziemi może sprawić, że ulegniesz kontuzji, która nie tylko wyłączy Cię z treningów na dłuższy czas, ale również może ograniczyć Twoje inne aktywności, choćby zarobkowe.

Dlatego też zastanów się dokładnie, gdzie najczęściej biegasz i w zależności od rodzaju podłoża, kup normalne buty treningowe lub poszukaj modelu o lepszej amortyzacji.

Lekkie i miękkie

Podczas biegania, stawy i mięśnie są dość mocno obciążone. Aby uchronić się przed kontuzjami, zwróć uwagę na to, by buty wyróżniały się jak najniższą masą, a przy tym – były maksymalnie miękkie. Dzięki temu stopa może odpowiednio pracować, a przy tym nie jest w żaden sposób obciążona.

Oferujące odpowiednią amortyzację

To kwestia, o której wspominaliśmy już powyżej. W obuwiu sportowym amortyzacja generalnie jest lepsza niż w butach do chodzenia na co dzień, jednak zdarzają się sytuacje, które wymagają jeszcze lepszych rozwiązań. Do takich można zaliczyć choćby nierówną nawierzchnię, po której biegasz: w takiej sytuacji buty do biegania powinny oferować maksymalną możliwą amortyzację. Musisz oczywiście liczyć się z wyższymi kosztami takiego modelu, jednak bezpieczeństwo i zdrowie nie powinny być mniej istotne od finansów, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że większości biegaczek-amatorek obuwie wystarcza na co najmniej kilka miesięcy, a nawet dłużej.

W odpowiednim rozmiarze

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo istotny. Chodzi tu nie tylko o długość wkładki, ale również jej tęgość. Dzisiaj producenci dokładnie zdają sobie sprawę z tego, że nasze stopy różnią się nie tylko pod względem ich długości, ale również szerokości. Dlatego też nim zakupisz obuwie, przymierz je i zastanów się, czy odpowiednio obejmuje stopę. Tylko w ten sposób będzie mogło spełnić swoją rolę, zapewniając bezpieczeństwo i ochronę podczas joggingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *