Co warto wiedzieć o medycznej marihuanie pod kątem mocy prawnej w Polsce?

Warto sięgnąć do historii statusu prawnego marihuany, otóż u schyłku 1985 roku wprowadzano kategoryczny zakaz używania marihuany w Polsce. Niestety kontrowersje jakie pojawiły wokół tej substancji uniemożliwiły jej stosowanie nawet w celach medycznych. Jednak w 2017 roku nastąpił przełom i stworzono przepisy, które w mocy pełnoprawnej uczyniły marihuanę medyczną substancją dozwoloną i legalną w przemyśle farmaceutycznym. Może być ona tylko i wyłącznie zlecona przez lekarza i zapisana na receptę. Wypisanie takiej recepty musi być działaniem przemyślanym i uzasadnionym. Medyczna marihuana co leczy? Wykorzystywanie medycznej marihuany jest uznawane za metodę alternatywną i zlecane jest szczególnie wtedy, kiedy inne metody leczenia nie były wystarczająco skuteczne.

Czym charakteryzuje się medyczna marihuana?

Medyczna marihuana pozyskiwana jest z żeńskich kwiatostanów konopi. Substancje czynne jakie posiada to THC i CBD. Jest on kannabinoidem wykazującym działanie psychoaktywne i wprowadza organizm w stan euforii i odurzenia. Ponadto jest odpowiedzialny za regulacje układu autoimmunologicznego, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwlękowe, itp. Medyczna marihuana co leczy? Szczególne zastosowanie marihuany medycznej zachodzi przy wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych, które są grupą chorób związanych z uszkodzeniem komórek nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym, do takich należy m. in stwardnienie rozsiane. Marihuana oczywiście nie jest w stanie wyleczyć takich chorób ale potrafi w konkretny sposób łagodzić objawy. Leczy ona bowiem przede wszystkim ból różnego pochodzenia. Odnajduje się także jej zastosowanie w sferze psychicznej, ponieważ wspomaga leczenie depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu. Łagodząc ból staje się pomocna w chorobach, tj. reumatoidalne zapalenie stawów, spastyczność mięśni, itp. Istnieje jeszcze wiele innych jednostek chorobowych i schorzeń, których nie sposób wszystkich wymienić, jednak w każdym cierpieniu, jeśli lekarz uzna za stosowne wprowadzenie medycznej marihuany, jest to możliwe.

Pod jaką postacią spożywać marihuanę medyczną?

Metoda spożywania medycznej marihuany odnosi się do palenia suszu. Susz z marihuany medycznej można przyjmować za pomocą waporyzacji, która należy do rodzaju inhalacji. Waporyzacja jest metodą, która umożliwia ominięcie powstawania wielu substancji szkodliwych typowych dla tradycyjnego palenia suszu, które jak wiadomo przy tradycyjnym paleniu się wytwarzają. Waporyzator podgrzewa susz do temperatury parowania i dzięki temu możemy inhalować się substancjami czynnymi.

Poza tym stężenia kannabinoidów niemal identyczne jak w przypadku medycznych konopi znajdziesz także w olejach THC znanych jako olejki RSO. Preparaty te zawierają wysokie stężenie tetrahydrokannabinolu wraz z kannabidiolem CBD co czyni ich zastosowanie znacznie szerszym, a potencję działania silniejszą niż w przypadku olejków CBD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *